HTML

Ha csak ezt az oldaldobozt látod, akkor egy olyan sablont választottál, amiben csak balhasáb van, az oldaldobozaid viszont alapértelmezésben a jobbhasábba kerülnek. Menj be az Oldaldobozszerkesztőbe (Megjelenítés / Oldaldobozok), és kattints a Hasábcsere gombra!

CAD-monkey

Olyan irodai alkalmazott, aki az éjjel-nappali CAD-rajzoláson kívül semmi mást nem csinál. Leggyakoribb előfordulási helye: építész, építő és egyéb mérnöki irodák környéke.


Építészhallgató vagy? Építészmérnök? Esetleg építőipari vállalkozó? Hogy látod az építőipar helyzetét? Mi a véleményed a magyar építésképzésről, annak problémáiról? A túlképzésről?


Küldd el véleményedet, posztodat a cadmonkey kukac freemail pont hu címre, hogy közzétegyük a blogon!


Néhány megjegyzés:

Ez nem egy hagyományos értelemben vett blog, inkább egy linkgyűjtemény, néhány részlettel, idézettel kiegészítve. Igyekszem megadni az eredeti, teljes írások linkjeit is, ahol van erre lehetőség.

Az itt olvasható írások, vélemények gyakran lehetnek szubjekívet, erős megfogalmazásúak. Vannak olyan részek, amelyekkel egyetértek, és olyanok is, amelyekkel nem feltétlenül, de nem szeretnék véleményt formálni ezekről a kérdésekről, inkább a problémák felvetése az, amiért írom ezt a blogot.

Friss topikok

Linkblog

Utolsó kommentek

8. Mit csinál egy építész?

2008.07.29. 18:00 CAD-monkey

Mit csinál?





















A köztudatban az él, hogy az építész egy művészlélek, aki álmodozik, és rendkívül kreatív munkát végez. Persze van ilyen része is annak a valaminek, amit építészetnek hívunk. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa. Arányait tekintve elképesztő mennyiségű egyéb mérnöki tervezést is el kell végezni, ami valahol "ugyanolyan" megoldandó feladat, mint egy számítógépes program, egy csapágy, vagy egy áramkör megtervezése, minden különösebb "művészi" felhang nélkül.

Ehhez kapcsolódik a már kész terv megvalósítása, vagyis a kivitelezés, ezt is legtöbbször építészmérnök végzettséggel rendelkező szakemberek szokták irányítani (esetleg építőmérnökök). Az egésznek építésnek van egy bonyolult jogi környezete, ahol engedélyek tucatjait kell beszerezni. Az ilyen-olyan építésügyi hatóságoknál is rábukkanhatunk okleveles építészmérnökökre.

Az engedélyezési terveket is valakinek el kell készíteni, pontosabban fel kell dolgozni a Gipsz Jakab által tervezett épületet olyan szinten, hogy be lehessen adni engedély kéréséhez (ez utóbbi munkakör fedi le leginkább a CAD-monkey tevékenységét).

Lázár Antal nyilatkozta egyszer, hogy egy építészmérnök körülbelül több száz, a munkaköréhez kapcsolódó feladatot láthat el, de ezek közül 3-4 olyan, ami művészi kreativitást igényel.

Műemlékvédelem, várostervezés, szintén építészmérnökök által ellátott feladatok, amelyek talán kevésbé ismert területek egy átlagember számára.

Esetleg elmegy újságírónak valamelyik építészeti folyóirathoz, cikkeket, kritikákat ír..

Nézzünk meg egy felmérést arról, hogy Franciaországban milyen tevékenységeket folytatnak ténylegesen az építészek, és milyen arányban!

  • Építészeti tervezés
  • Városépítés
  • Táj-és kertépítés
  • Szakági tervezés
  • Szakértés, műszaki ellenőrzés
  • Építésvezetés
  • Programozás
  • Beruházás
  • Kereskedelem
  • Grafika, design
  • Kommunikáció, reklám
  • Tanácsadás
  • Oktatás, kutatás


  • A BME ÉPÍTÉSKIVITELEZÉSI TANSZÉK egyik előadásából csippentettem ki egy érdekes részletet.(sajnos kicsit homályos lett, de azért még olvasható)

    Tevékenységek





















    Tevékenységek










    Végül a forrás, ahonnan a grafikonokat kiemeltem:

    A BME Építéskivitelezés Tanszék egy előadás-vázlata


    Szólj hozzá!

    Címkék: statisztika felmérés valóság számok építőipar munkaerőpiac pályakép építészmérnök cad monkey

    A bejegyzés trackback címe:

    https://cadmonkey.blog.hu/api/trackback/id/tr8505442

    Kommentek:

    A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

    Nincsenek hozzászólások.
    süti beállítások módosítása